BLOG

 Wróć

18 listopada 2022

Szlachetne drzewa

L

Drewno bukowe

jest trwałe, twarde, solidne i jednocześnie elastyczne w obróbce (istnieje jednak wiele sprzecznych opinii na ten temat). Dlatego zastosowanie bukowiny wykorzystuje się do produkcji mebli i parkietów. Szczególnie wdzięczne okazuje się przy produkcji mebli, ze względu na swoją twardą i zbitą strukturę. 

Niezwykle efektownie prezentują się bukowe meble ze względu na jasną, bladawo - żółtą lub rzadziej spotykaną czerwonawo - brązową (podobne do drewna parowanego) barwę. Dodatkowo dla tego rodzaju drewna występują prążki i ciemniejsze plamki podkreślające specyficzny wyraz i charakter. 

 

Podobnym, lecz odmiennym w swej urodzie drewnem jest dąb. Dąb utożsamiany jest z niezwykłą siłą, długowiecznością i wytrzymałością.  Występuje już od ponad 65 mln. lat na naszej planecie, z czego w Polsce spotykamy tylko 6 z 200 gatunków. W przemyśle wykorzystywane są tylko trzy gatunki, takie jak dąb szypułkowy, bezszypułkowy oraz dąb czerwony.

 

Dębina jest materiałem wymagającym umiejętnego i starannego suszenia, zachowanie takich działań przeciwdziała powstawaniu pęknięć i odkształceń. Tym samym pozwala na zachowanie idealnej struktury drewna. Również kontakt ze związkami żelaza może powodować odbarwienia, co spowodowane jest sporą ilością garbników powstałych w strukturze drewna dębowego. Powszechnie wyznacznikiem twardości drewna jest rozmiar słojów, im większe i szersze tym dębina jest twardsza, idealnie nadająca się do zastosowań w życiu codziennym. 

Charakterystyczne dla dębu jest występowanie dużej ilości prostych słojów, różnej wielkości, w nieregularnym rozmieszczeniu. Drewno to jest również twarde, ciężkie, odporne na kurczenie i działanie wody.

 

Wielką zaletą drewna dębowego jest łatwa podatność obróbce, dlatego jest tak wdzięcznym materiałem stosowanym w zakładach meblarskich i stolarskich wykonujących ogólno powszechne usługi. Powszechnie dęba stosuje się do produkcji blatów do stołów i innych mebli. W naszym sklepie znajduje się między innymi dębowa konsola.

 

Najnowsze posty

Prawdopodobnie najlepsze kołki w Polsce!

NA SKRÓTY

KONTAKT

Olszyńska 17, 44-348 Krostoszowice

 

tel./fax. + 48 32 4726038

kom. +48 604 142 108

         +48 506 075 531

 

e-mail: 

drewprod@drewprod.pl

 

NIP: PL647-22-96-175

 

 

 

 Projekt i wykonanie Agata Kuczera-Kulka